niedziela, 31 maja 2020

#37 Ston i europejski mur chiński



Myśląc o najsłynniejszych murach obronnych, które zachowały się na terenie Chorwacji, wszyscy zgodnie odpowiadają "Dubrownik!". Otóż nie! Mury w miasteczku Ston są jeszcze bardziej niezwykłe, mawia się o nich "europejski mur chiński"!

Ston to małe dalmackie miasteczko, położone około 50 km na północ od Dubrownika, przy wejściu na Półwysep Pelješac. Znajdują się w nim najdłuższe mury obronne w Europie, znana solanka oraz hodowla ostryg, o których mawia się, że są jednymi z najsmaczniejszych na świecie. Miasteczko Ston zamieszkane jest przez około 550 osób, jest naprawdę niewielkie, składa się z kilkudziesięciu domów wybudowanych jako jeden kompleks posiadający kształt pięciokąta. Dawniej miasto było bardzo ważne, dzięki swojej strategicznej pozycji, powstawały tu reprezentacyjne budynki. Do dziś można tu odwiedzić pałac hrabiowski, budynki administracyjne Republiki Dubrownickiej w tym Pałac Rektorów, Klasztor Franciszkanów, kościół św. Michała Archanioła, kościół Matki Boskiej w Lužin i Veliki Kaštio (czyli spichlerz stanowiący też funkcję zbrojowni).


Na czym polega strategiczne położenie Stonu? Miasteczko położone jest u wejścia na Półwysep Pelješac, który dawniej stanowił niejako spichlerz Republiki Dubrownickiej. Oprócz hodowli owoców morza, były tu plantacje oliwek, cytrusów, liczne winiarnie, od dawna rozwinięte było tu rybołówstwo. Półwysep należało ochronić, więc od Stonu przez Mały Ston aż do wzgórza Podzvizd, zbudowano potężny mur oddzielający Pelješac od Chorwacji lądowej. Do dziś przetrwało ponad 5 km muru i ruiny 20 wież. Można przejść po 890 metrach idealnie zachowanego muru. Jednak to wcale nie łatwa sprawa! Mnóstwo podejść pod górę i liczne schody! Spacerując po murach z miejscowości Maly Ston do Stonu naprawdę nieźle się zdyszałam! 


Dojeżdżają tu autobusy miejskiej z Dubrownika i ja tak właśnie się tu dostałam. Dotarłyśmy do centrum Stonu, przespacerowałyśmy się, zjadłyśmy lody, po czym ruszyłyśmy główną drogą do Małego Stonu. To około 20-25 minut spaceru (zdecydowanie lepiej iść murami z Małego Stonu do Stonu, ponieważ można się nieźle zmęczyć podczas tego spaceru i lepiej zakończyć wędrówkę w miejscu, w którym są restauracje, kawiarnie i gdzie można się czegoś napić; w Małym Stonie nie ma właściwie nic, choć to urocza wioska). Przespacerowałyśmy się po Małym  Stonie, posiedziałyśmy chwilę przy tamtejszym małym porcie i ruszyłyśmy w stronę murów. Przy wejściu jest kasa, gdzie kupuje się bilety. Uznawane są niemal wszystkie legitymacje i karty zniżkowe, i tak z kartą ISIC miałam 50% zniżki i zapłaciłam 30 kun. W porównaniu z ceną biletu na dubrownicki mur, która wynosi aż 250 kun, to naprawdę świetna cena! A widoczki chyba nawet lepsze! 😉


Pierwotnie mury obronne miały ponad 7 km długości. Zostały wybudowane w czasie świetności Republiki Dubrownickiej. Ich budowę, a kolejno rozbudowę datuje się na XIV-XV wiek. Miasto Ston nie tylko broniło Półwyspu Pelješac, ale także było najważniejszym w regionie miejscem, gdzie ważono sól. Do dziś z tej pięknej solanki, podzielonej na baseny, produkuje się około 2000 ton soli rocznie.

Mury, które dawniej ciągnęły się od Stonu aż do wzgórza Podzvizd, skutecznie broniły Półwyspu oraz bogatej solanki przed Turkami Osmańskimi. W czasie świetności, wznosiło się tu aż 40 wież i 7 twierdz-bastionów. Największymi twierdzami były Veliki Kaštio, twierdza Podzvizd i widoczna na powyższym zdjęciu Koruna w Malim Stonie, która posiadała swój port, służący przy eksporcie soli.

Na mury można wejść aż trzema różnymi wejściami (2 znajdują się w Stonie i jedno w Malim Stonie). W zależności od wybranej trasy, można przebyć tylko fragment muru, a można też przejść cały. W czasie letnim mury czynne są do późnych godzin wieczornych, w zimę zaś do godz. 15.00.


widok na Mali Ston



Ston zbudowany na planie pięciokąta oraz baseny solanek
 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz