wtorek, 18 grudnia 2018

#22 Czarnogóra - z perspektywy turysty i rezydenta! Część 1


Część 1: atrakcje przyrodnicze i miasto Herceg Novi



O Chorwacji mówi i pisze się dużo i nie jest nam ona zbyt obca. Mam nadzieję, że będę miała okazję napisać o niej więcej, ale nie oszukujmy się - to jedna z najczęstszych destynacji wakacyjnych Polaków. Prawie cały mój Balk.ann poświęcony był Serbii (co prawda, dotyczył naszego pobytu i życia, ale w tle była Serbia, Serbia, Serbia...). Treść tego bloga właściwie rozpoczęła się od opisu mojego pobytu w Macedonii, do której wróciłam jeszcze na krótko podczas Seminarii (o tutaj). Samo Seminarii zaś wiązało się z pobytem w Kosowie


Odwiedziliśmy więc razem wiele bałkańskich zakątków! Teraz zagościmy na dłużej w Czarnogórze. Moja rezydentura w Herceg Novi (poprzedni post) była pierwszą okazją do zobaczenia przeze mnie tego kraju. Naoglądałam się go nieco dłużej. 

Jak moje wrażenia? Co mi się spodobało?



Czarnogóra jest państwem niesamowitym i niezwykłym. Pełnym kontrastów. Nie wszystkie kwestie zaskakują pozytywnie, plusem jest jednak przyroda - krajobraz Czarnogóry obfituje w przepiękne krajobrazy. Państwo, którego powierzchnia jest trzy razy mniejsza, niż powierzchnia województwa mazowieckiego (!) ma na swoim terenie aż pięć parków narodowych! Zobaczymy tu i piękne wybrzeże Adriatyku i naprawdę wysokie góry, zabytkowe miasta, a nawet najwyżej położoną miejscowość na Bałkanach (jedną z najwyżej położonych w Europie - Žabljak), oraz najgłębszy europejski (drugi na świecie pod względem głębokości) - Kanion Rzeki Tary. I to wszystko w tak małej odległości od siebie - Czarnogórcy śmieją się, że można wykąpać się w morzu, po czym wsiąść do auta i po trzech godzinach jeździć na nartach (tak, tak, mamy tu także dobrze rozwinięte ośrodki narciarskie: Kolašin i Žabljak).



Na terenie administracyjnego Žabljaku (poza miastem) znajduje się słynny most Đurđevicia na rzece Tara. Przy moście można skorzystać ze zjazdu na Zipline nad rzeką. Podobno najdłuższe Zipline w Europie także znajduje się w Czarnogórze!

Kolejną atrakcją związaną z rzeką Tara jest rafting. Nasi turyści korzystali z raftingu trwającego około trzech godzin, podczas którego pokonuje się trasę 18 kilometrów. Organizowane są także raftingi kilkudniowe (najpopularniejsze są trzydniówki), podczas którego można zobaczyć cały kanion Tary, którego długość wynosi 78 km (głębokość 1300m; spokojnie - wtedy zorganizowane są oczywiście noclegi na kampach zlokalizowanych wzdłuż rzeki). 



Kanion rzeki Tary wraz z masywem górskim Durmitor stanowią jeden z pięciu czarnogórskich parków narodowych. Niestety - jedyny, na terenie którego miałam okazję być. 


Durmitor latem

Mimo iż Czarnogórę przede wszystkim kojarzymy z wypoczynkiem morskim, kolejne trzy parki narodowe obejmują także obszary górskie: Park Narodowy Biogradska Gora, Park Narodowy Gór Przeklętych oraz Lovćen, do tego na dokładkę Park Narodowy Jezioro Szkoderskie! I tak na powierzchni 13 812 km² możemy zobaczyć aż pięć cudów natury!

Piękne miejsca nie muszą być tworem natury - dowodem na to jest słynny Monastyr Ostrog czy Jezioro Pivskie - sztuczny zbiornik wodny, utworzony na rzecz elektrowni wodnej, którego woda przepięknie mieni się najróżnieszymi odcieniami błękitu i turkusu.


Innym ciekawym sztucznym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Słone, którego nazwa nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - wiąże się ona z legendą o szlaku handlowym i o wypadku pojazdu transportującego sól właśnie w tym miejscu, w którym dziś jest jezioro. Także Jezioro Słone powstało ze względu na elektrownię wodną. Dziś jest już tylko atrakcją turystyczną, a główna elektrownia wodna znajduje się w Plužine przy jeziorze Piva.



Do najsłynniejszych miast Czarnogóry zalicza się Budvę i Kotor oraz Ulcinj. Stolicą państwa jest Podgorica, do której wybrać się dopiero zamierzam, słyszałam co prawda, że jest brzydka i zbudowana w nowym komunistycznym stylu, ale sama wypowiedzieć się na jej temat nie mogę... To Podgorica jest największym miastem państwa, drugim co do wielkości jest zaś Herceg Novi (niecałe dwadzieścia tysięcy mieszkańców). To właśnie w tym mieście miałam okazję mieszkać ponad dwa miesiące i na jego temat mam do powiedzenia kilka słów!

Herceg Novi z twierdzą Forte Mare 

Herceg Novi znajduje się blisko granicy z Chorwacją. Kultura i styl życia nie odbiegają bardzo od tego, czego doświadczyć można właśnie w Chorwacji. Obok wyznawców prawosławia, jest tu także wielu katolików - w mieście znajduje się kościół katolicki pod wezwaniem św. Hieronima. Religia jest ważnym czynnikiem kształtującym kulturę. Można więc stwierdzić, że pod tym kątem Herceg Novi raczej niczym nas nie zdziwi. 

To miasto portowe, z piękną zabytkową starówką (przez wielu porównywaną do Dubrovnika, ale to jednak mała przesada). Przez długi czas żył tu jedyny jugosłowiański Noblista z dziedziny literatury - Ivo Andrić. Jego dom jest jedną z atrakcji, w które w HN można zwiedzić (wstęp kosztuje 2 euro).

Ogród przed domem Ivo Andricia
Poza tym znajduje się tu także muzeum miejskie, w którym jest zbiór archeologiczny, związany z historią miasta, z tradycyjnymi czarnogórskimi strojami i prawosławnymi ikonami - wstęp także 2 euro.

ekspozycja poświęcona założycielowi miasta

Poza muzeami w mieście możemy wdrapać się na szczyty aż trzech twierdz - Forte Mare zlokalizowanej przy wybrzeżu (pierwsze zdjęcie załączone do tego posta zrobiłam własnie na tej twierdzy), Kanli Kula (na której podczas sezonu letniego odbywają się liczne koncerty oraz inne akcje kulturalne) oraz Španjola, która znajduje się poza starówką, zlokalizowana jest na samym szczycie miasta i z której widok jest niesamowity. Ostatnia z twierdz jest nieco zaniedbana, wstęp na nią jest bezpłatny - według mnie dla tego widoku warto wybrać się także na nią.

Kilka zdjęć ze Španjoli




W mieście znajduje się także wieża zegarowa, zlokalizowana na starówce, z której rozciąga się widok na całe miasto. 
Będąc w HN warto zobaczyć także cerkiew św. Stefana Archanioła oraz zlokalizowany nieopodal, w miejscowości (bądź jeszcze dzielnicy HN - jak kto woli) Meljine monastyr Savina.

Herceg Novi nie jest zbyt rozrywkowym miastem. Można tu pospacerować, dobrze zjeść, spędzić czas na plaży, pozwiedzać, jeśli jednak ktoś ma ochotę na imprezę, trzeba się wybrać do Igalo. Igalo znajduje się około 2-3 km od Herceg Novi, bez problemu można dostać się tam autobusem miejskim, taksówką, a nawet spacerem, idąc cały czas promenadą. Igalo tętni nocnym życiem, a najpopularniejszym klubem jest tam La Bamba!


Więcej informacji o Czarnogórze i Herceg Novi?




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz